Sunday 22 January 2017

Dva erby, dvojí korouhev

Yorkshire - už z názvu hrabství je zřejmé, že je spojené s jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů Anglie. Rodu, z něhož vzešlo hned několik králů, ale také z rodu, který byl u kořenů války, která trvala dlouhých třicet let.



Válka růží má možná poetický název, ale jinak to byla další dlouhá, zbytečná a krvavá občanská válka, jakých zná historie spousta.
Nazývat ji "občanskou" je ovšem dost ironie, vzhledem k tomu, že za ní nestálo nic jiného než ambice dvou významných šlechtických rodů a jejich politická hra o to, kdo bude vládnout Anglii. Byla to válka složitá a spletitá a vyznat se ve všech jejích zákrutech, roztřídit převlékače kabátů, zapamatovat si, který z nejrůznějších možných kandidátů na krále zemřel, utekl, byl odstraněn nebo se znelíbil svým příznivcům, to bylo vždy nad moje síly. Spokojila jsem se s tím, že jako rodina fandíme Lancasterům, vzhledem k tomu, že Jim pocházel z Manchesteru :-)

Válka se vlekla celých dlouhých třicet let, po které spolu bojovaly rody Lancasterů (rudá růže) a Yorků (bílá růže)a vrtkavé štěstí se v jejím průběhu přiklánělo hned na jednu, hned na druhou stranu, ostatně seznam nejvýznamnějších bitev to ilustruje víc než výmluvně:


Bitva u St Albans – 22. květen 1455 vítězství Yorků
Bitva u Blore Heath – 23. září 1459 – vítězství Yorků
Bitva u Ludford Bridge – 23. říjen 1459 – vítězství Lancasterů
Bitva u Northamptonu – 10. červenec 1460 – vítězství Yorků
Bitva u Wakefieldu – 30. prosinec 1460 – vítězství Lancasterů
Bitva u Mortimers Cross – 2. únor 1461 – vítězství Yorků
Druhá bitva u St Albans – 22. únor 1461 – vítězství Lancasterů
Bitva u Ferrybridge – 28. březen 1461 – nerozhodná
Bitva u Towtonu – 29. březen 1461 – vítězství Yorků
Bitva u Hedgeley Moor – 29. duben 1464 – vítězství Yorků
Bitva u Hexhamu – 15. květen 1464 – vítězství Yorků
Bitva u Edgecote Moor – 26. červenec 1469 – vítězství Lancasterů
Bitva u Losecoat Field – 12. březen 1470 – vítězství Yorků
Bitva u Barnetu – 14. duben 1471 – vítězství Yorků
Bitva u Tewkesbury – 4. květen 1471 – vítězství Yorků
Bitva u Bosworthu – 22. srpen 1485 – vítězství Lancasterů
Bitva u Stoke – 16. červen 1487 – vítězství Tudorovců


Mohlo by se zdát, že konečný výsledek odpovídá rčení o dvou, kteří se perou - ve skutečnosti to byl ale vlastně happy-end (pokud se takový pojem dá po třicetiletech zbytečných bojů vůbec použít).

Po Shakespearem proslavené smrti Richarda III. ("Koně! Království za koně!") nastoupil na trůn kandidát Lancasterů Henry Tudor a obratem se oženil s nejstarší dcerou a dědičkou krále Edvarda IV z rodu Yorků.

Znesvářené rody se tak spojily a nově vzniklá dynastie Tudorovců má ve svém znaku růži, která je kombinací jak té bílé, tak červené. Tudorovci se stali jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů a setrvali na anglickém trůnu po dlouhá dvě století. Kdyby na tohle prosté řešení přišli hned, mohla si Anglie ušetřit jednu z nejdelších válek, které se na jejím území odehrály.

Ostatně nejlépe to asi vyjádřil Spirituál Kvintet:




No comments:

Post a Comment