Sunday, 5 February 2017

Příběhy z Yorkshiru 1: Vyfučený vidrholec

Bouřlivé výšiny.
Na Větrné hůrce.
Vichrné návrší.

Zdá se, že nejen já, ale ani překladatelé nemohou tomuhle slavnému románu, odehrávajícím se v srdci Yorkshire, přijít na jméno - abych parafrázovala slavnou pasáž ze Saturnina, zdá se, že celá senzace spočívá v tom, že foukalo.

Popravdě jsem nikdy nepochopila, co je na téhle knize tak objevného, že o ní někteří mluví jako o jednom z nejvýznamnějších děl anglické literatury. Většinu času tam různí nesympatičtí lidé pobíhají po vřesovišti a řeší problémy, které by neměli, kdyby dělali něco rozumného - načež umřou.
Hodnocení díla na Wikipedii hodně připomíná slavný Cimrmanův krok stranou: "Čtenář do konce příběhu očekává, kdy (Heathcliff) odhodí svou zápornou masku a ukáže se ve své pravé citlivé podobě, kdy se ukáže, že veškeré jeho necitelné krutosti byly vyvolané jeho nešťastnou láskou ke Kateřině. Autorka tuto masku nestrhne ani na konci a očekávaný romantický hrdina tak zůstává zahalen a klišé romantické literatury nenaplněno."

Sestry Bronteové měly prostě trochu zvláštní vkus, pokud šlo o mužské hrdiny.
(překlad obrázků: 1 - SLEDOVÁNÍ MUŽŮ SE SESTRAMI BRONTEOVÝMI. "Co támhle ten?"
2 - "Na co čumíš?!" 3 - "Pěknej.""Že jo!""Ten chlápek byl idiot." 4 - "Vážně, Ann, ty prostě nemáš vkus!" "Co tenhle?" "Jenom říkám pravdu!" 5 - "Tak vášnivý!" "Tak tajemný!" "Pokud se vám líbí ožralý burani!" 6 - "Ann, ty jsi tak nezdvořilá!" "Nedivím se, že tvoje knihy nikdy nekupuje" 7 - "A co tamten?" "Tak zadumaný!")
A přitom stačilo tak málo - jediné, co hrdinové románu potřebovali udělat, bylo slézt z těch pustých náhorních vřesovišť, kde to fučí jako na tom zmíněném vidrholci, do některého z útulných, utěšených údolíček, ve kterých se tulí kamenné vesničky a zelené stráně jsou bíle pihovaté ovcemi.
Místo toho, aby nyli uprostřed mlhy na opuštěných balvanech, mohli si dát čaj s teplým bochánkem a nějaký ten šťavnatý místní sýr. Jsem přesvědčená, že kdyby to bývali udělali, mohlo to jejich celé romantické drama dopadnou úplně jinak.


Bohužel, nestalo se tak, a proto pro mě jedinou přijatelnou verzí Bouřlivých výšin zůstává tahle:
A malá záludná otázka na závěr:

Co mají společného Heathcliff a pan Rochester?

2 comments:

 1. Jsem přes ty filmy (oběť povolání), takže, oba si zahrál Timothy Dalton :-)
  Ale mají toho společného více.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Přesně tak :-)
   A jinak...je to ta samá postava. Už jsem o tom kdysi na Taverně psala nebo mluvila - sestry (i s bratrem) od dětství vymýšlely společný román. Jedna postava z něj se pak stala předlohou pro oba hrdiny, jak Rochestera, tak Heatcliffa.

   Delete